● Potěcha pro ducha skrz ucha

Dětské písničkové patlaniny

15. listopadu 2013 v 17:48 | Bylinka
Pamatujete si na nějakou chvíli, kdy jste si uvědomili, že jste si v dětství do písniček vložili svá nesmyslná slova a až o hodně později jste se dopídili k tomu, jaký text do ní patří a o čem vlastně ta či ona písnička je?

Přiznávám, že inspirací pro sepsání tohoto článku mi byl nedávný článek na Čilichili, ve kterém autor shnul některé písničky, které dětská hlavička malinko poupraví k obrazu svému. Vtipně zde tento jev nazvali "Syndrom Okybača" :) A protože mi v dětství také několik písničkových omylů utkvělo v hlavince, ráda bych se o ně s Vámi podělila :)

Samozřejmě se většina mých patvarů pojí s dětskýma písničkama zejména z všerůzných pohádek.

____________________________________________________________________________________________________________

Třeba v pohádce Princové jsou na draka jsem si takových "dětských omylů" natropila hned několik. V písničce Dělání, dělání jsem si vždycky prozpěvovala, že "dělání je léééé" a nikdy jsem se nepozastavovala nad tím, co to to "" vůbec je. Stejně tak jako v písničce Hlupáku, najdu tě, kde moje verze zněla takto: "Hlu! Páku najdu tě. Tváříš se na dutě..." Nevíte někdo náhodou, kdo je to pák a co jsou to ty dutě? :) A to ani nemluvím o tom, že se " v komnatách běhoun jak hromnatách" :)

Další moje patvary se objevily v písničkách z pohádky O princezně, která ráčkovala, kde se v Královském reggae objevil tajemný muž, který si říkal "Omalér". Nebo ve Zlatovlásce král s dcerami nezpíval v mé verzi "Zlatovláska vdát se má", ale "Zlatovláska vrácená". Lotrando a Zubejda to odnesli jen tím, že si Zubejda "vyvolila právě toho muže Zamuže".

Ani u mé oblíbené Princezny ze mlejna nezůstala nit suchá. Jindra podle mého dětského úsudku zpíval namísto "povětří přijde k duhu princeznám" "v povětří přijde k dubu princezna" a ještě místo "bílý je lilium" má slova zněla "lilie lilium".
Pár patvarů se našlo i v mém možná vůbec nejoblíbenějším dětském filmu Ať žijí duchové, kde děti zpívaly "vážení dospělí, račte vstát z postelí!", zatímco já jsem jim doporučila "račte spát v postelích!".

Jako malé dítko jsem samozřejmě nevnímala jiné jazyky v písničkách, a tak jsem pro každou z nich vymyslela svoji vlastní verzi. V hlavě mi utkvěly dvě z nich: Pamatuju si, jak jsem si půjčila mamčinu kazetu Abby a při písničce Super Trouper si v refrénu vesele zpívala namísto zmíněného názvu "župan župan". A druhou takovou patlaninou byla známá písnička ruských TATU Nas nie dogoniat. Vůbec mě nezaráželo, že moje verze refrénu zněla "Já snědl koňa" :-)

A co vy, vzpomínáte taky na nějaké své dětské hudební "předělávky"? :)

COLOURS OF OSTRAVA

24. července 2013 v 15:58 | Bylinka
Poslední čyři dny minulého týdne patřily nejbarevnějšímu hudebnímu festivalu u nás a já jsem se už popáté stala součástí barevného publika :-) A ačkoli byla zpočátku moje letošní účast nejistá (jelikož jsem zvažovala, zda by nebylo rozumnější hromádku peněz za vstupenku ušetřit na zářijový výlet do Londýna), nakonec jsem ani v nejmenším nelitovala, že jsem se rozhodla vyrazit do Ostravy! :-)

A Ostrava se letos vybarvila úžasně! Nestíhala jsem vstřebávat dojmy z koncertů a užívala si všech barev hudby plnými doušky.

Na pódiu s UDG!

15. března 2012 v 17:17 | Bylinka
Už je tomu více než rok, co jsem navštívila olomoucký koncert UDG v rámci jejich turné. Jak bych mohla chybět, když už dlouho patřili k mým oblíbencům a nikdy do této chvíle jsem neměla možnost je vidět naživo? Takže kdo mě zná, ví, že jiná než první řada nepřipadala v úvahu! :-) Ale o samotném koncertu jsem básnila už před rokem v tomhle článku :)

Proč se ale k tomuhle koncertu ještě vracím? :) Před pár dny se ke mně dostala krásná vzpomínka na to, jak nás UDG na konci koncertu vytáhli na pódium, polívali vodou a nechali bubnovat a tančit mezi nima :)


A aby toho nebylo málo, tohle naše působení na pódiu se dočkalo i své videodokumentace. Takže kdo by chtěl vidět půlminutu ve videu, kde se Zuzkou trsáme na pódiu mezi UDGáckýma sympaťákama, mrkněte na video od času 22:25 do 23:06 :)


HEČ!

Debbi :-)

24. října 2011 v 16:11 | Bylinka
Žila byla jedna slečna, která v sobě ukrývala jakýsi magnet, který přitahoval štěstěnu. Pokud hádáte, že jsem to byla já, nemýlíte se. Jak jinak rozumně vysvětlit, že jsem za poslední měsíc vyhrála už podruhé lístky na koncert? A po starých známých Charlie Straight jsem tentokrát měla příležitost poprvé slyšet zpívat naživo Debbi!

Mňága a Žďorp

14. října 2011 v 14:12 | Bylinka
Ne nadarmo se říká "Do třetice všeho dobrého". Mňága a Žďorp tohle tvrzení experimentálně potvrdila. Mé třetí koncertní setkání s touhle milou kapelou bylo neuvěřitelně naplňující pozitivní energií a opět překonalo obě předchozí!

Sobotní večer s datem osmého října 2011 jsem se prostě nemohla vyskytovat nikde jinde, než v nedalekém Krnově ve zdejším Kofola music clubu! Půlroční absence Mňágy pro mé uši udělala své a abstinenční příznaky rozhodly. Diagnóza? Nadopovat Mňágu do žil do zásoby :)

První řada pod pódiem včetně mě přijímala nekonečné kvantum energie vyzařující z pódia. Sympatické hudební seskupení střídalo jeden hit za druhým a neskutečně nenásilně burcovalo publikum k varu :) Chlapci mají i ve svých nejlepších letech stále obrovské zásoby elánu a to, co předvádí na pódiu, by jim mohl kdejaký mladík závidět! :)

Charlie Straight - Koule.cz Tour 2011

2. října 2011 v 22:40 | Bylinka
Jestli jsem snad někdy pochybovala o tom, že jsem dítě štěstěny, po včerejšku mě tyhle myšlenky hodně rychle opustily. Ale to bych předbíhala, tak hezky od začátku! To si takhle jednou člověk vysedává u Facebooku a v novinkách mu vyjede soutěž o lístky na koncert kapely Charlie Straight. Nejde o nic těžšího, než poslat odpovědi na 3 otázky a být mezi šťastnou desítkou, jejíž odpovědi budou vyhodnoceny jako nejoriginálnější. A pak už jen očekávat e-mail s oznámením, že jste vyhráli lístky na koncert, který se koná v daný večer! Ano, hádáte správně, štěstí se usmálo na moji maličkost! :-)

Co na tom, že jsem Charlie Straight viděla už čtyřikrát, naposledy letos v červenci! Jejich hudba se mi totiž jen tak neoposlouchá :-) A tak se stalo, že sobotní večer se proměnil v neplánovanou jízdu do nedaleké Ostravy a sympaticky vyhlížejícího Garage clubu :) A samozřejmě Vás nemohu ošidit o bohatou fotoreportáž a videoreportáž protkanou mými postřehy a dojmy :)

BACK TO SCHOOL!

29. září 2011 v 21:49 | Bylinka
Krásné a slunečné olomoucké odpoledne v úterý 27. září patřilo hudební akci konané na počest zahájení nového akademického roku - a já jsem jako správná olomoucká studentka nemohla chybět! A jako obrovská milovnice hudebních festivalů a koncertů dvojnásob!! A co teprve, když toto milé hudební klání nabídlo uším pro potěchu hned čtyři mé oblíbené kapely a mohlo se chlubit dalším pozitivem, které uvítala zejména peněženka chudého studenta - tohle vše zadarmo! :-) Koncertní šňůra BACK TO SCHOOL se zastavila i v Olomouci jako ve druhém ze šesti šťastných studentských měst! A s ní vystoupily i dvě české a dvě slovenské kapely - UDG, Sto zvířat, Polemic a Horkýže slíže! A ač se mohu pochlubit, že jsem všechna tato hudební seskupení měla to štěstí vidět a slyšet naživo už dříve (a některé z nich i vícekrát!), tahle akce se prostě nemohla obejít bez mé přítomnosti!! :-)

Dovedete si představit moji radost a nadšení? Už se mi po pravidelném prázdninovém dopování skvělé hudby na festivalech zastesklo a Back to school mi bylo milým připomenutím léta :) A co na tom, že se mě pokoušela skolit rýma a následující den mi splatila mé výstřelky více než dosyta. Stálo to prostě za to a netřeba více slov!! :)

Bohatá foto a videodokumentace napoví víc... :-)

Maminčini andílci ♥

15. srpna 2011 v 16:38 | Bylinka
Milí ušní labužníci, dovolte, abych Vám představila můj milý hudební objev na české scéně, skupinu MOTHER´S ANGELS! :)

R.ock I.n P.aradise, AMY!

24. července 2011 v 0:31 | Bylinka
Nebudu tvrdit, že jsem byla větší fanoušek Amy Winehouse, než vy všichni dohromady, kteří nyní pročítáte mé řádky. Ale byla jsem její dost velký fanoušek na to, aby mě zpráva dnešního podvečera o její smrti zasáhla.

Dnes shořela jedna z největších zpěvaček současnosti s nezaměnitelným hlasem a obrovským charisma. Nestalo se nic nečekaného, koledovala si o to už hodně dlouho, ale to nemění nic na tom, že jí bude obrovská škoda... Moc dobře si pamatuju chvíli před rokem, kdy se z rádia z úst moderátora ozvalo odvážné tvrzení, že se vsadí o cokoli, že do roka je po Amy. A měl bohužel pravdu. Jako by si svůj osud sama předeslala, když si notovala v jedné z mých nejoblíbenějších jejich písní "They tried to make me go to rehab, but I said no, no, no."


Co mě zaráží, je tragická spojitost mezi úmrtími největších hudebních legend, jakými byli a jsou například Kurt Cobain, Jim Morrison, Jimi Hendrix či Janis Joplin a nyní i samotná Amy. Dvacet sedm let života. A všichni z nich také nejspíš zastávali Kurtovo heslo "It's better to burn out than fade away - Je lepší shořet, než vyhasnout." Umění odejít v nejlepším?

Amy je už nyní legendou. Nehraju si na žádné falešné fanouškovství jako spousta lidí okolo, kteří se hromadně stávají nejvěrnějšími fanoušky ze dne na den ve chvíli její smrti. Amy pro mě byla vždy paní zpěvačkou a její Rehab, Love Is A Losing Game či Valerie pro mě navždy zůstanou srdečními záležitostmi.

Je pravda, že internet je nyní více než přesycen jejím jménem, a tak je zřejmé, že spoustě z vás jakákoli další zmínka o ní vhání krev do hlavy. Já jsem jí zde chtěla věnovat pár řádků, protože pro mě jednoduše i přes své nekonečné aféry, skandály a neskutečnou extravaganci byla paní umělkyní. Možná právě tohle všechno dokázalo vnést do jejího projevu tolik upřímných emocí s nádechem okořeněné surovosti. Zároveň si myslím, že není třeba rozdmýchávat jakoukoli další diskuzi v komentářích, a proto vám tentokrát výjimečně nedám prostor k vyjádření se jejich prostřednictvím. Mám dojem, že již bylo řečeno víc než dost a Amyina památka si nezaslouží bandu pseudofanoušků zoufale datlujících o ztrátě smyslu života bez její přítomnosti či klející dav, který je dost líný na to, aby odkřížkoval všechny stopy hovořící o ní a přešel je s klidem, ale naopak velmi aktivní na to, aby si pořádně zanadával. Smrt takové ikony samozřejmě vyvolává spoustu emocí, a tak to má být.

They tried to make me go to rehab, but now I´m dead, dead, dead.
REST IN PEACE, AMY!

Můj velký sen slyšet Amy zpívat naživo zůstane nevyplněn.

Irská písničkářka Lisa Hannigan :)

21. července 2011 v 17:56 | Bylinka
Nadešel čas podělit se s vámi o první z mých hudebních objevů letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava :-) Je jím milá irská písničkářka Lisa Hannigan. Mám ráda, když se o někom, kdo mě nadchl svou hudbou, dozvím i příběh, který obestírá samotnou osobnost, a tak se budu snažit i vám stručně převyprávět a zprostředkovat něco málo, co jsem se o Lise dočetla :)


COLOURS OF OSTRAVA

18. července 2011 v 23:47 | Bylinka
Následujících pár řádků bych věnovala nekonečným ódám na jednoznačně nejlepší hudební festival, jakým se může naše malá zemička pochlubit světu. Ano, nemluvím o žádném jiném, než o tom nejbarevnějším festivalu rozprostírajícím se pod ostravským nebem! :)

Jakožto věrná fanynka jsem ani napotřetí nezávahala a naježila si lístek pod vánoční stromeček, abych posléze ty opravdové Vánoce zažila v půli července :-) Jubilejní desátý ročník sliboval jedinečnou hudební paletu interpetů ze všech koutů světa :)


Ani hromy a blesky zuřivě se prohánějící po obloze krátce před odjezdem mě neodradily od mého nekonečného těšení se, naopak! Jak ráda jsem spatřila známá místa a znovu se po roce nadechla festivalové atmosféry a co na tom, že v gumákách a pláštěnce! A že to byl pořádný nádech - moje plíce z něj těžily další čtyři dny a nestačily vstřebávat hudební zážitky dosyta :)

Pravidelní přelouskatelé mých pocitů zaobalených do písmenek určitě ví o mé obrovské festivalové vášni, takže není třeba dalších slov. Následující články budou z naprosté většiny věnovány mým objevům z řad hudebníků, jejichž um mě jakýmkoli způsobem na festivalu zašimral na duši, potěšil uši či zhypnotizoval oči, jak jen se sluší :-)

Colours of Ostrava se tak neskutečně liší od ostatních festivalů! Tahle hudební akce má obrovskou duši, svou neopakovatelnou atmosféru, která vás lapí do své moci a která je silně euforická a hlavně velmi návyková! Barvy Ostravy mají ustláno na čestném místě duhy mého srdce :)

KLUS PRO KUŘE - Pomozte dětem 3.4.2011, Opava

4. dubna 2011 v 23:02 | Bylinka
V neděli 3. dubna 2011 se v opavském Slezském divadle natáčel pořad České televize KLUS PRO KUŘE. Určitě znáte každoroční sbírku Pomozte dětem, která vrcholí charitativním koncertem vysílaném v televizi na velikonoční pondělí. Co možná ale nevíte, je to, že tenhle pořad se předtáčí dopředu, nejde o přímý přenos. A tento rok padla volba na Opavu coby místo konání, z čehož jasně vyplývá, že jsem nemohla chybět! :-)
Ale teď už se s vámi podělím o to, co se dělo pod pokličkou. Jen co jsme se usadili v sálu, nestačili jsme koukat, jak se naše malinké divadélko uvnitř proměnilo v technický labyrint plný šňůr, zvukových pultíků, ale hlavně taky kamer. Jedna z nich se zlověstně houpala a otáčela nad sálem za pomoci jeřábu, dva kameramani lemovali pódium a další se semtam proběhl dokola kolem učinkujících, za což by si zasloužil dle mého názoru obrovské uznání, protože na něj čekalo cestou nemálo překážek!

V sále nás přivítal sympaťák Tomáš Klus alias průvodce a moderátor celého pořadu s prosbou o toleranci přeřeků a chybiček. Taky nás hned vzápětí několikrát roztleskal a kamery zlověstně mířily směrem do sálu. Co si budeme povídat - myslela jsem si, že kraj třetí řady bude bezpečným místem, ale ono ne - jednomu kameramanovi se zalíbila naše dívčí trojice a našteloval si kameru přímo na nás, a to z velmi nebezpečné blízkosti!


Bylo skvělé sledovat onu lidskost, která se na nás valila z pódia. Skvělá atmosféra a hektolitry energie. A když se něco nezadařilo, ozval se z hůry hlas režiséra a scéna se zopakovala. Jak jednoduché!

Mňága a Žďorp :)

13. března 2011 v 22:11 | Bylinka
Ve středu jsem měla to štěstí účastnit se báječného koncertu kapely Mňága a Žďorp v Olomouci a v následujících chvílích se vám budu snažit příblížit pomocí pár slov moje nadšení, které stále ještě přetrvává :-)

Myslím, že není třeba kapelu více představovat. Není snad člověka, který by neznal aspoň jednu jedinou jejich písničku. Jejich hudba je milá, nevtíravá, optimistická a originální. Kdekdo by si mohl po poslechu jakéhokoliv cédéčka myslet, že půjde o poklidný a melancholický koncert, ale to by byl krutě na omylu!!

Nezapomenutelný koncert The Cranberries na Colours of Ostrava 2010! :)

28. ledna 2011 v 17:17 | Bylinka
Sice s půlročním zpožděním, ale přece jen bych se s vámi ráda podělila o jeden obrovský a nezapomenutelný hudební zážitek, který se mi naskytl:) Měla jsem to štěstí účastnit se (dle mého názoru nejlepšího českého festivalu!) Colours of Ostrava 2010, kde jednou z hlavních hvězd byla kapela The Cranberries.

Na začátek bych chtěla zmínit událost, která se přihodila ještě před začátkem koncertu, protože hodně ovlivnila jeho průběh a atmosféru.

Stalo se to uprostřed čtyřdenního festivalového klání, kdy první dva dny padaly teplotní rekordy a teploty se držely nad tropickou třicítkou. Ale právě tenhle extrém byl předzvěstí bouře, která se na nás valila. Ano, už během odpoledne nás pořadatelé z pódia upozorňovali na přívaly dešťů. Ale to jsme se tomu ještě smáli. Obloha bez jediného mráčku, neúnavně pařící slunce. A taky africká kapela, která do tohohle počasí více než zapadala. Jenže jen co dozněly poslední tóny tohohle energického afrického seskupení, nebe se zatáhlo a začalo hrozit tmavě zbarevnými mraky. Dav nedočkavců na koncert The Cranberries byl odsunut desítky metrů od pódia, prý z důvodu možného spadnutí konstrukce. A taky zákaz vstupu na vyvýšené tribuny.
:-)

Muzikál Děti ráje :-)

22. ledna 2011 v 18:38 | Bylinka
Čus bus autobus! Rozhodla jsem se vám naordinovat recept na získání hektolitrů optimismu, je to ověřená metoda a z 99% účinná! Pro začátek si můžete ke čtení pustit tuhletu hudební kulisu, která vás naladí do té správné nálady článku:


Na začátku listopadu jsem podnikla se ségrou výlet do Prahy s jedním hlavním cílem - navštívit muzikál Děti ráje! Těšila jsem se na něj už skoro rok! Navnadily mě jednak příznivé ohlasy, kterými se internet jen hemží, ale také fakt, že v muzikálu hraje jednu z hlavních rolí kamarádka, se kterou jsem na základce zpívala ve sboru! Byla jsem na ni zvědavá:-) A tak jsem to lišácky vyřešila. Koupila jsem ségře k narozeninám lístek (a když už, rovnou ta nejlepší místa!) a před necelými třemi měsíci jsme konečně vyrazily! :):-)
Určitě jste o tomhle muzikálu už hodně slyšeli. Je prezentován jako "první český hitmuzikál" sestavený z nejznámějších písní Michala Davida. Premiéru měl už v listopadu 2009 a od té doby je téměř každé představení vyprodáno! Dodala bych, že se spolu se vznikem muzikálu objevila i tzv. "dětirájovská závislost či epidemie", protože jsem všude okolo slyšela, že ten, kdo muzikál zhlédl, většinou u jedné jediné návštěvy Goja music hall nezůstal. A dokonce se prý našla spousta nadšenců, kteří navštívená představení mohou počítat v desítkách! To mi přišlo šílené, ale rozhodla jsem se tohle tvrzení vyzkoušet v praxi:)

:-)

Regina Spektor:)

22. července 2010 v 20:47 | Bylinka :)
... a její famózní vystoupení na Colours of Ostrava 2010:)

Od návratu z festivalu si nepouštím nikoho jiného, a to je nutno zmínit, že skvělými interprety se letošní ročník Colours jen hemžil! Koncert Reginy ve mně zanechal snad největší stopu, a proto se o ní zmiňuju o jako prvním, ač zdaleka ne posledním hudebním střípku, který ve mě zůstal z uplynulého hudebního prodlouženého víkendu:)

Už její samotný příchod na jeviště, tolik odlišný od ostatích interpretů - bez zbytečného představování a skandování, byl tak vyjímečný! Skromně usedla za klavír a bez jediného slůvka se jí roztančily prsty po klapkách a sametovým hlasem trylkovala mně velmi dobře známé melodie:) Po každé písničce jen tiše do mikrofonu pípla "Děkuji" s roztomilým nečeským přízvukem.

Jí vyhrazená hodinka uběhla neskutečně rychle a mnozí jsme se po doznění Fidelity dožadovali přídavku, leč - nedočkali jsme se. Na pódium vlítli zvukaři, aby připravili aparaturu dalšímu vystupujícímu a ani naše nesouhlasné bzučení nepomohlo, jaká škoda!

Každopádně - vystoupení půvabné Reginy s prstýnkami ve vlasech ve mně zanechalo jakousi pohodu, uvolnění a uklidnění, které přetrvává i čtyři dny po samotném koncertu:) A jedno vím jistě - jestli budu mít ještě někdy možnost ji slyšet zpívat naživo, neváhám!:)


A nakonec moje nejoblíbenější:) ↑ Nemůžu se na to video vynadívat:-)

No Name

21. srpna 2009 v 17:47 | Bylinka :)
Dva týdny zpátky jsem se účastnila naprosto skvělého koncertu No Name v Leskovci nad Moravicí, kde se konaly tradiční každoroční Svatovavřinecké hody :)

Colours of Ostrava 09 - Jon Anderson (UK)

30. července 2009 v 11:12 | Bylinka :)
Pokračuju ve svém doporučování skvělých hudebníků, kteří se letos mihli na festivalu Colours of Ostrava.. Tentokrát to bude Jon Anderson. Že je Vám tohle jméno neznámé? A co třeba skupina YES, ta už Vám něco říká? :)

Měla jsem to štěstí stát vepředu a mít vše "z první ruky" :)

Musím se přiznat, že jsem chtěla nejprve tenhle koncert vynechat. Jsem ráda, že jsem tak neučinila :) Čekala jsem přestárlého drsného potetovaného rockera s nakřáplým hlasem a touhou znovu získat ztracenou slávu, ale... mýlila jsem se, docela moc :)

Colours of Ostrava 09 - Nightwork

27. července 2009 v 14:48 | Bylinka :)
Prvním hudebním seskupením, které jsem měla možnost vidět i slyšet naživo na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava a o kterém Vám něco více napíšu, jsou NIGHTWORK!

Colours of Ostrava 09

21. července 2009 v 14:37 | Bylinka :)
Jak jsem slíbila, tak i plním :) Rozhodla jsem se s Vámi podělit se o své zážitky z letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava :) Ač jsem se tam chystala už vícekrát, tohle byla moje coloursácká premiéra (loni například zvítězil v těžkém rozhodovacím klání koncert Coldplay v Praze) :) Musím říct hned na úvod, že mě festival dostal a moc jsem si ho užila a byl to můj první takhle velký festival, kterého jsem se účastnila... Naštěstí je Ostrava od nás kousek! :) A lístek jsem měla doma v sejfu už od prosince, takže směšná cena za takovou dávku skvělé muziky! :)

Dan Bárta & Illustratosphere

19. března 2009 v 14:35 | Bylinka :)
Kouzelně nekomerční písničky. Nádherně plynoucí tóny. Jeho neuvěřitelný hlasový rozsah a projev. Hudba nesmírně uklidňující. Nezapomenutelně improvizující zpěvák. Nečekaně spontánní projev, nakažlivý optimismus...

Glen Hansard - Everytime

16. března 2009 v 20:13 | Bylinka :)
Při svém náhodném putování po youtube se mi včera podařilo nalézt tuhle písničku. Glena Hansarda Vám snad nemusím představovat, a Everytime od Britney Spears taky ne. Ani bych nevěřila, co dokáže tahle kombinace dohromady dokázat.

Verze Everytime od Britney je všeobecně známá, hraná v rádiích.. O téhle Glenově verzi jsem neměla až do včerejška ani potuchy. Ale strašně moc mě zaujala a nadchla. Dokonce jsem někde zaslechla, že snad originál není od Britney, ale právě od Glena! :)
Britneyinu verzi jsem nikdy neměla nijak moc ráda, zdála se mi přehnaně uvzdychaná a popíčkově komerční.. Je zvláštní, co dokáže změna interpreta a obměna nástrojů s písničkou udělat. Mužský hlas, kytara, housle. Zamilovala jsem si ji :-*


Kdyby se někomu taky zalíbila, ráda Vám ji pošlu v mp3, stačí uvést email :)

Tomáš Kočko a Orchestr & Žiarislav a Bytosti

1. března 2009 v 17:34 | Bylinka :)
Včera jsem se účastnila koncertu, který ve mně zanechal obrovskou stopu. A tak je jasné, že ji chci prostřednictvím písmenek přenést i sem na blog, abych si ji při pozdějším pročítání starých článků znovu hezky oživila..

Jednalo se o dvojkoncert dvou skupin pohybujících se v žánru ethno, world a folk music v rámci projektu Přes to město (Cez to mesto), což je vlastně takové malé tříkoncertové turné po Česku a Slovensku (Opava, Zlín, Trenčín).

A o jaké dvě kapely že se tady jedná? Jednak moje srdeční záležitost (Tomáš Kočko & Orchestr, ČR), a pak taky o nováčky v mém hudebním "repertoáru" (Žiarislav a Bytosti, SR).

Coldplay <3

28. září 2008 v 19:10 | Bylinka :)
Abstinenční příznaky. Potřebuju píchnout do žil další dávku jejich hudby. COLDPLAYYY!!
Slavnostně oznamuji, že i já jsem patřila mezi těch patnáct tisíc šťastlivců, kteří měli tu možnost účastnit se 22. září 08 vyprodaného pražského koncertu Coldplay ;)

Už je to týden, a já pořád ještě žiju z pozitivní energie, kterou mi vnesli jejich hudbou do žil.. Celý týden si znovu a znovu přehrávám všechny okamžiky úžasného koncertu. A až teď jsem se dostala k dopsání tohohle článku.

David Sides, velmi nadaný klavírista ;)

10. června 2008 v 15:06 | Bylinka :)
Při svém putování světem internetové hudby jsem už dříve narazila na úžasného klavíristu, ale až teď o něm píšu. Proč až teď? Tak náhodně, jak jsem na něj narazila, jsem ho i ztratila, a až teď, po dlouhé době, opět znovu objevila :) A chci se o něj podělit, třeba Vás taky zaujme.

Na youtube.com je spousta verzí světoznámých hitů, ať už přezpívaných pojmenovaných frází "Me singing...", nebo taky instrumentálně zahraných - na kytaru, na klavír... Ti, kteří zpívají, jsou většinou dobří, ale s hráči je to horší. Někdy mám pocit, že jejich křečovitým hraním je ta písnička naopak úplně zkažená..

Ale pak jsem tedy narazila na Davida Sidese, který mi hned zvedl náladu :) Hraje nádherně, vůbec ne strojeně, má prostě obrovský přitrozený hudební talent :) A myslím, že je z těch, kteří zahrají úplně cokoli, a jen podle vlastního sluchu, žádné noty... :) Víc o něm můžete zjistit na jeho myspace. A navíc je to ještě k tomu obrovský sympaťák :) ↓

Dost řečí, pusťte si tahle videa, a sami uvidíte. Má jich na youtube spousty a spousty, ale vybrala jsem sem jen těch 5 nejznámějších a podle mě nejpovedenějších. Je zajímavé, jak se může tuctový rádiový pop proměnit klavírem na nádhernou melodickou píseň :) Ač rádio moc neposlouchám, tyhle písně jsou tak ohrané, všude okolo je slyším, že je znám skoro nazpaměť.. Pusťte si jakoukoli, kterou z nich znáte, a sami zvažte, která verze se vám líbí víc... :) Mně určitě ta klavírní!

Akon - Don´t matter ↓

Chris Brown - With you ↓

  
Rihanna - Umbrella↓


A na závěr má nejoblíbenější - Coldplay - The Scientist :)


Tak co na něj říkáte? Mně přijde naprosto perfektní, ráda bych si tyhle klavírní verze stáhla do mp3ky, tak pokud na ně někdy někde narazíte, budu ráda, když mi dáte vědět :)

Jerushalaim shel zahav

25. března 2008 v 21:19 | Bylinka :)
Nejkrásnější hebrejská písnička, co znám, a to jich znám okolo dvaceti... ;) Sami Židé ji vnímají skoro jako svoji hymnu, samotná písnička pro ně strašně moc znamená... Už překlad názvu mluví za vše - "Zlatý Jeruzalém" nebo "Jeruzalém ze zlata".

Tuhle písničku jsem zpívala kdysi dávno ve sboru a také před dvěma týdny na zahájení vernisáže o Židech "Zmizelí sousedé". Strašně se mi zalíbila nádherná melodie, a o to víc jsem se všech ostatních vyptávala na slova, co znamenají v překladu. Každý mi řekl jen to, že to je oslavná píseň a že se v ní určitě zpívá o něčem pěkném ;) A tož to bych nebyla já, kdybych se nepokusila někde najít překlad! Nejprve jsem našla španělský překlad, a tak jsem se hned pustila do překaldu do češtiny :) A až pak jsem našla, pro mě jednodušší, anglický překlad :) Ale to nevadí...

Tady máte video, ať víte, o čem vlastně mluvím. Zpívá to slavná izraelská zpěvačka Ofra Haza. Kdybyste chtěli naplno vnímat hebrejská slovíčka, jedou k tomu jako "karaoke" a nahoře je španělský text. A ten klip je krásný :) Hlavně ten skvělý hlas, nenechte se odradit a nejlíp někdy v klidu si tuhle písničku poslechněte, stojí za to na chvíli vypnout... :)


A abyste byli v obraze, podělím se s Vámi i o kousek amaterského překaldu:

Mad world - Gary Jules

13. března 2008 v 14:41 | Bylinka :)
Na tuhle písničku mě navedla ségra :)

Pro neznalce - to je sázka na kvalitu, jeden příklad mluví za vše - před rokem mi pouštěla Falling slowly - tenkrát to byla naprosto neznámá písnička, a teď...? :)

Aby to tak nevyznělo, radši se hned ospravedlním. Nemyslím si, že tahle písnička bude za rok Oscarový hit :) Ona už je totiž starší :) Ale hit to je, akorát v našich končinách né moc známý.

Zvláštní na ní je, že mě nejprve zaujal videoklip, pak až sama písnička. To neznamená, že by nebyla pěkná, to ona je, a hodně :) Ale prostě ten klip je tak jednoduchý a zároveň neuvěřitelně silný, že si mě hned získal. A krásná pomalá melancholická melodie k tomu - dokonalá harmonie :)

Doporučuju si tohle video prohlédnout, aj se zvukem :) Třeba ve Vás taky něco zanechá, jako ve mně :)


Aktualizace: Vidíte? UŽ ZASE! Většina lidí ji objevila až díky Superstar, my se ségrou dříve :-)

Yael Naim

5. března 2008 v 14:38 | Bylinka :)
Tak se mi podařilo úplnou náhodou narazit na jednu na první poslech fajnou zpěvačku. Její jméno jsem nikdy předtím ani neslyšela, nikde se o ní skoro nic nepíše... Jediné, co jsem se dozvěděla, že byla objevena pomocí reklamy... Je Francouzka, ale zpívá anglicky... Údajně má i izraelské předky... Jmenuje se tak originálně, Yael Naim, vůbec netuším, jak se tohle jméno vyslovuje... :-)
Písnička se jmenuje New soul. Ten klip se mi docela líbí... :)Nevím, jak ji charakterizovat. Připadá mi, že je určitě tahle písnička šmrncnutá francouzskou hudbou, ale zároveň mi strašně moc připomíná Lily Allen, Kate Nash a Norah Jones v jednom :-)

No uvidíme, co se z ní vyklube, třeba se proslaví :)

Radůza

14. února 2008 v 17:54 | Bylinka :)
Včera jsem byla na koncertě Radůzy - a jsem nadšená! Takový hlas se jen tak neslyší a... prostě stručně, bylo to krásně nekomerční, lidské a skvělé. A nebylo to jen tím, že jsme seděli v druhé řadě a měli všecko z první ruky... :)
Ta lidskost byla úžasná. Přišla před nás barokní dáma v džínech a svetru, naprosto obyčejná, šedá myška, na ulici byste si jí těžko všimli. Ale když začala zpívat, sršelo z ní strašně moc emocí, charisma vzrostlo o 200%... A kino bylo vyprodáno!
Radůza zpívala, hrála na akordeon, na kytaru a na klavír. V přestávce si odskočila nakrmit malého potomka... Celou dobu si dělala sama ze sebe legraci, prokládala písničky vtipnými hláškami...
Vkládám Vám tu písničku, která sice bohužel na koncertě stejně jako Nebe, peklo, ráj nezazněla, ale určitě ji všeci znáte... Studený nohy.
Zpívala naživo opravdu perfektně! Doteď jsem ji znala jen z cédéček, ráda jsem ji poslouchala, ale... po koncertě ji mám mnohem mnohem radši! Obdivuju zpěváky, kteří zpívají naživo, a dobře naživo :-) A když k tomu ještě ovládají hromadu nástrojů a sami si píšou písničky... :) Většinou to tak bývá, že z koncertu je člověk víc nadšený, než z cédéčka... Ale tentokrát tohle platilo dvojnásob! Z cédéčka na vás nemíří tolik pozitivní energie :-)
Jsem ráda, že jsem tam byla, a jestli k nám ještě přijede, jdu zas! Bylo to zas trochu něco jiného a v českých končinách naprostý originál bez konkurence.. :) A jako třešničku jsem ukořistila podpis :-)

Värttinä

29. ledna 2008 v 15:19 | Bylinka :)
Úplně originální a fajné hudební seskupení z Finska, vystupující poj jménem Värttinä, neboli v překladu Vřeteno. Ta finština je úplně skvělá, a prostě... začínám poslední dobou hodně přesedlávat na world music... Je to netypické, originální, a ten finský folklor... ze Země tisíce jezer... Mám doma jedno celé cédéčko, narazila jsem na ně teprve nedávno, ale hodně se mi líbí... Často prý jezdáí do ČR, loni učinkovali na Colours of Ostrava... Kéž by tam byli i letos... :) Škoda, že na YouTube nejsou videa mých dvou nejoblíbenějších písniček, tak vám sem vkládám pěknou "náhradu"..
Värttinä - Seelinnikoi

A na závěr citace slov jedné ze zpěvaček, Susan: "Naší vírou je život. Věříme, že život povznáší sám sebe, pokud tomu věříte s otevřeným srdcem. Samozřejmě věříme v hudbu. A příroda je velkou částí našich životů, jako ostatně asi většiny Finů."
Bylinka

Aneta tour 07 v Opavě :)

3. října 2007 v 21:23 | Bylinka :)
Včera jsem vyrazila na koncert Anety... No panejo, to byl zážitek!! O tom Vám teda musím popovídat!

Tomáš Kočko & orchestr

16. července 2007 v 20:47 | Bylinka :)
Tak dneska Vám napíšu o mém oblíbeném a naprosto perfektním hudebním seskupení, vystupujícím pod jménem Tomáš Kočko & orchestr!!
 
 

Reklama