● Kulturní okénko

DRACULA 2015 - premiéra

4. března 2015 v 20:32 | Bylinka
Aby nebylo kulturních zážitků za poslední dobu málo, tak jsme se dva týdny po Fantomovi Opery vydali do Prahy znovu, tentokrát do Hudebního divadla Karlín na Draculu :) A aby to mělo pořádný šmrnc, tak rovnou na premiéru! Muzikál slavil dvacetileté výročí svého vzniku novým nastudováním a uvedením :)

FANTOM OPERY

26. února 2015 v 18:18 | Bylinka
Zajít na tento muzikál jsem plánovala už dlouho. Jednak mám ráda filmovou verzi muzikálu a hudbu Andrew Lloyda Webbera, jednak jsem byla zvědavá, jak se s tímto světovým veledílem vyrovnali čeští tvůrci. A tak jsem se v podvečer na svatého Valentýna usadila do sedadla v Goja music hall plná očekávání, co mě čeká. A muzikál překonal všechny mé představy!

Předpremiéra Venkovského učitele :)

9. března 2008 v 14:59 | Bylinka :)
Připadám si nesmírně důležitě, protože už podruhé za měsíc jsem zavítala na premiéru :) Nebo ještě líp řečeno - na předpremiéru. Tentokrát ve svém rodném městě, v Opavě. A z nadpisu už je jasné, o jaký film se jednalo tentokrát. Venkovský učitel od Bohdana Slámy.
Že jste ještě o tomhle filmu nic neslyšeli? Není divu, ještě se o něm moc nepíše. Předpremiéra byla v Opavě proto, že sám režisér z Opavy pochází. Před náma ho viděli zatím jen novináři. Oficiální premiéra se má konat až 20.3.2008.
Na předpremiéru dorazil sám režisér se štábem a herci. Nemohl chybět Pavel Liška, můj oblíbený český herec, který byl naprosto úžasný :) Před začátkem filmu se ujal Bohdan Sláma mikrofonu a přímo na pódiu se pustil do rozhovoru s Pavlem, a nemělo to chybu :-)
O čem film je?
"Film vypráví příběh učitele, který odchází z města na venkov, aby se zde pokusil najít sám sebe. Začne učit na vesnické škole a postupně poznává místní obyvatele..."
Víc nemusím prozrazovat, má to jednu velkou a důležitou zápletku, o které je lepší, aby jste se dozvěděli až během filmu. A od té se celý příběh odvíjí...
A můžu Vám říct, že když zavítáte do kina, nebudete zklamáni. Tenhle film má své obrovské kouzlo. Úplně mě dojal silný příběh učitele, kterého zahrál Liška víc než skvěle... Takhle jsem ho dosud neznala.. :)

Jestli máte chuť, podívejte se na trailer. Asi vám moc neřekne a možná Vás ani nenavnadí. Ale vřele doporučuju. Je to jeden z nejpěknějších českých filmů, který jsem viděla. Myslím si, že shrábne opět stejně jako Štěstí na zahraničních filmových festivalech spoustu cen. Má na to.

Pokud máte rádi neobyčejné příběhy obyčejných lidí, je to to pravé pro vás.

"Přestože Venkovský učitel vypráví o lásce a přátelství, o schopnosti v životě odpouštět, nevyhýbáme se ani komediálním prvkům, které do filmu vstupují přirozeně, stejně jako do života každého z nás," říká Bohdan Sláma.

Troškova nejkrásnější hádanka :)

25. února 2008 v 14:17 | Bylinka :)
To byla ale vydařená sobota ;-) Kromě vyplavené kuchyně, o které jsem psala v minulém článku, se udála ještě jedna fajnová věc. Když už bylo vše v suchu, vyrazili jsme celá rodinka do Ostravy do Futura.

Co tam? Právě předevčírem se v CineStaru odehrávala velká premiéra nové Troškovy pohádky Nejkrásnější hádanka. Předcházela jí krátká autogramiáda herců... Které jsme se samozřejmě zúčastnili :)
Nebylo tam sice moc lidí, ale stejně se na všechny nedostalo :( My jsme byli úplně poslední, kdo podpisy ještě ukořistil :-)
Nebudu Vám tady asi vysvětlovat, jak jsme se dostali k "V.I.P." lístkům přímo na vyprodanou premiéru, ale byla to dost velká náhoda a známosti :-) Nikdy jindy jsem se žádné premiéry neúčastnila... A bylo to honosné, dostali jsme i malé dárečky :-)
Potom jsme v předsálí odchytili ještě jednou pana Trošku, a byl strašně fajný a se všema se dal do řeči a nechal se vyfotit :)

A samotná pohádka? Nádhera, fakt jo. Ale to jsou všecky Troškovy pohádky, že :-) Nebudu Vám tady vyzrazovat děj, je tam tolik zápletek, že byste z toho měli akorát guláš... Ale radím Vám dobře, zajděte si do kina :) Pohádek není nikdy dost! Troška nikdy nezklame, a pokud chcete podpořit natáčení dalších tradičních českých pohádek, tak vám necelá stovka za lístek neuškodí :-) To zní skoro, jako kdyby mě tam podplatili za propagaci, že? Ne.
Mějte pohádkový den.
Vaše Bylinka :)Hotel mezi dvěma světy

22. ledna 2008 v 15:55 | Bylinka :)
Včera jsem byla v divadle. Mám zařízené studentské předplatné, takže každý měsíc se vydávám na jedno představení :-) A tentokrát - to bylo naprosto skvělé!
O čem že to bylo?
Představte si místo, kam chodí lidé ocitující se někde mezi životem a smrtí. Lidé v kómatu. Místo, odkud vede jen jeden jediný východ - výtah, který vás sveze v osudovou chvíli buď nahoru, nebo dolů. Dolů znamená život, nahoru smrt. A přímo na takovém místě se celý děj odehrával.
Setkaly se zde osoby mající k sobě strašně daleko, ale zároveň neuvěřitelně blízko. Někteří z nich měli stejný osud, a jiní dokonce bojovali o život ve stejné nemocnici! Jak se sem dostali? Autonehoda, infarkt, těžká srdeční nemoc... Ať už prezident, uklízečka, mág, svůdník, či těžce nemocná dívka. Všichni si byli rovni. Bylo to místo, kde necítili žádnou bolest. Taková čekárna na život či na smrt.
Někteří z nich podstupem času odjeli výtahem nahoru, jiní dolů... Například Mág strávil na tomto místě už půl roku, a to až do té doby, než jeho strýček dal souhlas s jeho odpojením od přístrojů. Shodou okolností ve stejné nemocnici bojovala o život ona dívka, takže dostala příležitost získat nové srdce a žít. Ze svůdníka se během krátké doby, kdy nahoře pobýval, stal jiný člověk a konečně se zamiloval, a právě do ní. Ale jak zařídit, aby se zpátky na zemi, pokud oba přežijí, potkali?
V příběhu se celou dobu pohybovala i tajemná Doktorka S., která oznamovala jednotlivým obyvatelům téhle "meziříše" jejich stav na zemi a dávala jim pokyn, kdy nastoupit do výtahu. Nikdo do poslední chvíle nevěděl, kam ho výtah sveze...

Tohle představení mělo pro mě obrovskou sílu... Donutilo mě zamyslet se nad životem a smrtí, a bylo to opravdu zvláštní pojetí... A opavští činoherní herci opět zazářili, fakt jo. Mělo to své kouzlo a strašně zvláštní atmosféru... Nikdy není na škodu zamyslet se nad životem...

Můj oblíbený básničkář :)

8. ledna 2008 v 19:47 | Bylinka :)
Ráda bych Vás seznámila s úplně parádním, leč né moc známým básníčkářem (shodou okolností pocházejícím z našeho slezského kraje) :) Jeho básničky mají své kouzlo, jsou originální, vtipné... Znám ho už strašně dlouho, ale až teď jsem zničehonic dostala chuť půjčit si v knihovně jeho knížku s verši :) Doufám, že všeci budete rozumět, bo to je šecko psané v naši slezácké mluvě, a jelikož slezaci maju kratke zobaky, bude to možná krajně nepřečtitelné (pro čecháčky?)... Tak takhle prosím pěkně vypadá pravé prajzké nářečí... Buďte rádi, že jsem vám tu nedala video, protože ve psané podobě je to určitě pro většinu neznalých mnohem srozumitelnější, než když to na vás ňáký prajzák vybalí :) Zkuste si k tomu všemu přidat ten správný prajský akcent kdekoliv jinde, než na první slabice... Tak nebudu Vás napínat, tady je moje oblíbená básnička od Frana Směji, je to rada pro dívky, aby... no šak rači si to přečtěte sami :)
 
 

Reklama