FANTOM OPERY

26. února 2015 v 18:18 | Bylinka |  ● Kulturní okénko
Zajít na tento muzikál jsem plánovala už dlouho. Jednak mám ráda filmovou verzi muzikálu a hudbu Andrew Lloyda Webbera, jednak jsem byla zvědavá, jak se s tímto světovým veledílem vyrovnali čeští tvůrci. A tak jsem se v podvečer na svatého Valentýna usadila do sedadla v Goja music hall plná očekávání, co mě čeká. A muzikál překonal všechny mé představy!
Jak už jsem naznačila výše, Fantom opery je pro mě taková srdeční záležitost. Všechny písničky mám naposlouchané v anglické verzi, a tak jsem byla o to zvědavější na český překlad, zda nebude tahat za uši a bude odpovídat originálním textům. A překladatel nezklamal :) Nádherná hudba byla ještě umocněna výkony zpěváků a živým orchestrem.

Představení vás už od samého začátku vtáhne do děje tak, že zapomenete na vše okolo, hltáte každý pohyb na jevišti a z pěveckých výkonů si "sednete na zadek" (i když už na něm vlastně sedíte). Byla jsem překvapená, jak skvělý byl výběr hlavních představitelů, jejichž jména mi byla až do představení neznámá, a přitom by levou zadní strčili do kapsy všechny české muzikálové hvězdy. Michaela Gemrotová a Radim Schwab v hlavních rolích prostě zářili a naprosto si mě získali!

Scéna a kulisy byly také neuvěřitelné. Vše se na jevišti samo přemisťovalo a když už si člověk myslel, že ho nic nepřekvapí, znovu se objevilo nějaké to překvapení. Tleskám také za úžasné taneční výkony a kostýmy. Vše bylo vychytáno do posledního detailu a nemohla jsem uvěřit, že v českých podmínkách mohlo vzniknout něco tak světového a dokonalého!


Shrnutě můžu říci, že Fantom opery pro mě znamenal tři hodiny úžasného hudebního, tanečního i divadelního zážitku. Několikrát jsem zůstala sedět s otevřenou pusou úžasem a z té nádhery jsem měla husí kůži. Jednoznačně nejlepší představení, jaké jsem kdy viděla!

Muzikál má až do června téměř vyprodáno - a není se čemu divit! Už teď vím, že Fantoma musím na podzim navštívit znovu a vám ho můžu všema deseti doporučit :-)
 


Anketa

Jestli jsi tady byl/a, usměj se :-)

:-)

Komentáře

1 Silwiniel | Web | 26. února 2015 v 19:59 | Reagovat

Fantoma opery mám moc ráda, viděla jsem tedy jen filmové zpracování. Z českého muzikálu bych měla asi strach, moc tomu nedůvěřuji. Ale když to tak chválíš, třeba by se mi to líbilo :)

2 Caroline Auditore | 26. února 2015 v 21:37 | Reagovat

Jsem velkým fanouškem TPOTO a bohužel jsem byla z českého provedení naprosto zděšena. Ve velmi mnoha věcech je bohužel naprosto mimo světové provedení a je velká škoda, že pan doktor Janeček když už získal licenci, neuvádí opravdu takový muzikál, jaký má být.
Ale nikomu jeho názor neberu, lidem se to vyloženě líbí a já mám svůj názor zřejmě tedy bohužel ovlivněn West Endem a Broadwayí.

3 Bylinka | Web | 26. února 2015 v 21:56 | Reagovat

[2]: Zajímá mě tvůj názor. Co konkrétně se ti nelíbilo a bylo tedy "naprosto mimo světové provedení"? Vidělas muzikál přímo na Brodwayi, že máš srovnání?

4 Caroline Auditore | 26. února 2015 v 22:08 | Reagovat

[3]: Viděla dvakrát na Broadwayi a jednou na West Endu.
Pokud mohu krátce jmenovat, nýbrž aktuálně nemám mnoho času, tak rozhodně se mi nelíbí pojetí celé scény. Pro tak velké jeviště jako je GoJa by se dala vytvořit naprosto nádherná scéna a místo toho je velmi zchudlá. Navíc scéna při hlavní titulní písni rozhodně nemá tu atmosféru. U nás jezdí jakési dorty na kolečkách a jinde nádherné svícny vyjíždějí přímo z jeviště. Za dále kostýmy, často se do scény moc nehodí a oproti originálu jsou rozhodně rozdílné.
Dva pro mě asi takové hlavní rozdíly.

5 Bylinka | Web | 27. února 2015 v 10:22 | Reagovat

[4]: Tak to pak chápu, pokud máš takové srovnání. Já si ale myslím, že na české poměry (a hlavně rozpočet) se jim to hodně povedlo. Tu scénu bych vůbec nenazvala zchudlou.. Atmosféra titulní písně může být také pokaždé jiná v závislosti na obsazení, u nás podle mě tu atmosféru měla :) Myslím si, že účelem určitě nebylo kopírování originálu a pokud vím, tak museli mít všechno do posledního detailu schválené z Anglie... Takže bych tolik nevinila producenta ani české tvůrce.
Zarazilo mě spíš, že vůbec v tom výčtu nemluvíš o samotné hudbě a pěveckých výkonech, které jsou u muzikálu nejdůležitější.
Chodíš i na jiné české muzikály? U nás tohle totiž není standard a když nemáš srovnání se zahraničím, jako máš třeba ty, tak tohle bylo podle mě v rámci muzikálů uváděných v ČR to nejvíc, co se kdy na jevišti odehrálo, ostatní muzikály jsou oproti Fantomovi úplně chudé a bez efektů...

6 BarbaraJane | Web | 27. února 2015 v 11:37 | Reagovat

Vida, tak to jsme tam byly ve stejný den pár hodin po sobě. Já bohužel neměla to štěstí a nechytla jsem Radima Schwaba, ale musím říct, že Marián Vojtko mě jako fantom překvapil.
Naopak jsem nebyla tak nadšená z překladu, místy mi přišel vyloženě hloupý. Až křečovitě se držel původního textu a kde něco nevycházelo, vycpalo se to místo slovy jako "snad" nebo "jen" bez ohledu na to, jestli se to tam vůbec hodilo.
Celkově mě ale český Fantom moc mile překvapil. Mám tenhle muzikál moc ráda a jelikož mám s čím českou produkci porovnat a jelikož originální jevištní verze je naprosto dokonalá, bála jsem se, co z toho vyleze. No a vida, ono se to povedlo. :)
A musím se české produkce zastat. Taky jsem měla tu čest s FO na Broadwayi a nemyslím si, že by česká produkce byla "mimo". Existuje víc produkcí, které originální nekopírují, česká navíc neměla jinou možnost, protože neměla povoleno se držet originálu. Myslím, že Fantom není jen o kopírování originálních produkcí, ale hlavně o krásné hudbě a skvělých pěveckých výkonech. Ano, Broadway vypadá na první pohled o dost nákladněji, ale myslím, že na české poměry se Goje Fantom dost povedl. Problém je v tom, že zarytí westendovští fantomáci jsou povětšinou konzervy a těžko snášejí, když se něco udělá jinak.

7 Caroline Auditore | 27. února 2015 v 13:17 | Reagovat

[5]: Samozřejmě. Hudbu a pěvecké výkony. Hudba se hodnotit nedá, nýbrž je taková už ze samého originálu. Pěvecké výkony, vcelku dobré. Byla jsem na jednom z prvních představení, takže herecké projevy, ještě nebyly zřejmě až tak moc nacvičené a zažité.
Tak ono když už se má uvést takovýto světový muzikál, tak si rozhodně myslím, že v takové verzi v jaké má být, aby člověk dostal to, co má.
Ohledně schválení z Anglie, jsem také četla, ale co na tom může být pravdy.
A ano, chodím i na jiné muzikály. Standardem to rozhodně není, ale osobně jsem zažila mnohem lepší muzikály.

Řekla bych, že tohle je debata na dlouhou dobu. Já osobně jsem byla z představení prostě velmi zklamaná.

8 Bylinka | Web | 27. února 2015 v 14:08 | Reagovat

[7]: Jasně :-) Ale jsem ráda za každý názor a i ten tvůj beru :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.