R.ock I.n P.aradise, AMY!

24. července 2011 v 0:31 | Bylinka |  ● Potěcha pro ducha skrz ucha
Nebudu tvrdit, že jsem byla větší fanoušek Amy Winehouse, než vy všichni dohromady, kteří nyní pročítáte mé řádky. Ale byla jsem její dost velký fanoušek na to, aby mě zpráva dnešního podvečera o její smrti zasáhla.

Dnes shořela jedna z největších zpěvaček současnosti s nezaměnitelným hlasem a obrovským charisma. Nestalo se nic nečekaného, koledovala si o to už hodně dlouho, ale to nemění nic na tom, že jí bude obrovská škoda... Moc dobře si pamatuju chvíli před rokem, kdy se z rádia z úst moderátora ozvalo odvážné tvrzení, že se vsadí o cokoli, že do roka je po Amy. A měl bohužel pravdu. Jako by si svůj osud sama předeslala, když si notovala v jedné z mých nejoblíbenějších jejich písní "They tried to make me go to rehab, but I said no, no, no."


Co mě zaráží, je tragická spojitost mezi úmrtími největších hudebních legend, jakými byli a jsou například Kurt Cobain, Jim Morrison, Jimi Hendrix či Janis Joplin a nyní i samotná Amy. Dvacet sedm let života. A všichni z nich také nejspíš zastávali Kurtovo heslo "It's better to burn out than fade away - Je lepší shořet, než vyhasnout." Umění odejít v nejlepším?

Amy je už nyní legendou. Nehraju si na žádné falešné fanouškovství jako spousta lidí okolo, kteří se hromadně stávají nejvěrnějšími fanoušky ze dne na den ve chvíli její smrti. Amy pro mě byla vždy paní zpěvačkou a její Rehab, Love Is A Losing Game či Valerie pro mě navždy zůstanou srdečními záležitostmi.

Je pravda, že internet je nyní více než přesycen jejím jménem, a tak je zřejmé, že spoustě z vás jakákoli další zmínka o ní vhání krev do hlavy. Já jsem jí zde chtěla věnovat pár řádků, protože pro mě jednoduše i přes své nekonečné aféry, skandály a neskutečnou extravaganci byla paní umělkyní. Možná právě tohle všechno dokázalo vnést do jejího projevu tolik upřímných emocí s nádechem okořeněné surovosti. Zároveň si myslím, že není třeba rozdmýchávat jakoukoli další diskuzi v komentářích, a proto vám tentokrát výjimečně nedám prostor k vyjádření se jejich prostřednictvím. Mám dojem, že již bylo řečeno víc než dost a Amyina památka si nezaslouží bandu pseudofanoušků zoufale datlujících o ztrátě smyslu života bez její přítomnosti či klející dav, který je dost líný na to, aby odkřížkoval všechny stopy hovořící o ní a přešel je s klidem, ale naopak velmi aktivní na to, aby si pořádně zanadával. Smrt takové ikony samozřejmě vyvolává spoustu emocí, a tak to má být.

They tried to make me go to rehab, but now I´m dead, dead, dead.
REST IN PEACE, AMY!

Můj velký sen slyšet Amy zpívat naživo zůstane nevyplněn.
 


Anketa

Jestli jsi tady byl/a, usměj se :-)

:-)