Jak udrátkovat rybičku & SOUTĚŽ o ni !!

24. ledna 2011 v 9:17 | Bylinka |  ● Tvořivý koutek
Zkouškové se už chýlí ke konci a hlava mi nebere tak, jak by měla, a proto jsem si dopřála menší oddych a relax. Mnozí z vás, kteří můj blog navštěvujete pravidelně, víte, že mým obrovským koníčkem je drátkování:)

Rozhodla jsem se pro vás tedy připravit podrobný obrázkový návod, jak si udrátkovat rybičku:) Je to milý dárek pro kohokoli a rozhodně potěší, to už mám mnohonásobně vyzkoušeno:) A hlavně - je to snadné!

A jako malé překvapení jsem si pro jednoho z vás připravila odměnu v podobě udrátkované rybičky - "fotomodelky" :-) Stačí se prokousat ke konci článku a dozvíte se, jak málo stačí k tomu, abyste ji mohli vyhrát! :-)
:-)


:-)
Tak, nejprve by se hodilo zmínit, co všechno k drátkování potřebujete. Jsou to obyčejné kleště, oblázek a samozřejmě také drátek. Ten není těžké sehnat, mají ho v každém lepším papírnictví zaměřeném na pomůcky pro tvorbu originálních výrobků. Prodává se v mnoha šířkách, délkách i barvách. Já jsem protentokrát zvolila vínovou variantu. Dále se dá sehnat také ve včelařských potřebách, stačí se ptát po "včelařském drátku", ten používám nejčastěji a nejradši:)
:-)
Jak vybrat správný kamínek? Měl by to být hladký oblázek, zploštělý a ne příliš kulatý, spíše oválný. Na fotce jsem vyznačila, jaký tvar vyhovuje nejlépe:)
:-)
Ustřihněte si drátek v délce asi jednoho metru. Jeden konec oviňte kolem kamínku zhruba v jedné třetině od okraje tak, aby kousek přebýval.
:-)
V délce, kterou jste naměřili od začátku drátku až po místo, kde se ovinutý drátek střetává s  tímto začátkem, udělejte malé očko překřížením drátků. Správnou délku si ověříte tak, že nově vzniknuvší vzdálenost od očka po začátek drátku obtočíte v oné jedné třetině kolem kamínku a kousek by vám měl nadbývat.
:-)
Drátky začneme kolem sebe navzájem obtáčet, dokud nedosáhneme délky, která by pevně obtáčela kamínek v jedné třetině.
:-)
Když této délky dosáhneme, provlečeme kratší z drátků očkem a utáhneme. Zajistíme jedním či dvěma obtočeními drátku kolem sebe.
:-)
Nyní můžeme začít "vyšívat" vlnky. Kamínek chytneme do levé ruky a prsty přidržujeme drátek ve stanovené vzdálenosti jedné třetiny kamínku. Palcem levé ruky držíme očko. Konec dlouhého drátku uchopíme do pravé ruky. 
:-)
Zespodu podvlečeme drátek pod "hlavním" drátkem a vytahujeme směrem vzhůru.
:-)
Utáhneme očko dle své libosti (menší, větší).
:-)
Stejným způsobem pokračujeme dále po obvodu.
:-)
Když dokončíme první řadu, začneme navazovat tím způsobem, že nyní místo "hlavního drátku" vsuneme drátek do prvního očka první řady, opět zespoda (na obrázku níže).
:-)
:-)
A takhle pokračujeme dále.
:-)
Snažíme se vlnky utahovat a přidržujeme hlavní drátek na svém místě, dokud se nedostaneme za polovinu a "kostra" nebude držet na kamínku sama.
:-)
Možná vás potká problém docházejícího drátku. V tom případě si nechte si rezervu cca 10-15 centimetrů a nechte zbytek drátku volný a nevěnujte mu v této chvíli pozornost.
:-)
Nyní navážeme drátek nový. Ustřihneme si opět zhruba metrový kus drátku a provlečeme ho posledním očkem, které jsme udělali drátkem "starým".
:-)
Nový drátek provlečený očkem vytáhneme přibližně do stejné délky jako konec drátku starého.
:-)
Uchopíme nový drátek za delší konec a pokračujeme ve "vyšívání". Volně "vlající" drátky musíme při prvním provlečení přidržovat v očku, aby se nový drátek nevyvlékl.
:-)
Když se dostaneme kolem dokola kamínku na místo, kde jsme ukončili starý drátek a navazovali drátek nový, nezabýváme se jimi a pokračujeme ve "vyšívání", avšak musíme dbát na to, aby volné drátky byly vzdálenější od kamínku a "vyšívka" byla tedy pod nimi.
:-)
Utahujeme vlnky a ke konci, kde se kamínek zužuje, můžeme pár z nich vynechat. Končíme v té době, kdy vlnkami propojíme obě strany. Zbytek drátku odstřihneme.
:-)
A teď se vracíme ke dvěma drátkům.
:-)
Drátek ve vzdálenosti cca 5 centimetrů od kamínku vytvoříme očko a těsně za ním zbytek drátku ušmikneme.
:-)
Očko začneme obtáčet drátkem, dokud nevyčerpáme kousek drátku.
:-)
Vzniklou spirálu prsty přitlačíme ke kamínku.
:-)
Totéž opakujeme i s druhým drátkem.
:-)
A nyní se vrhneme na ocasní ploutvičku. Ustřihneme si další kus drátku, opět doporučuji délku zhruba jednoho metru. Provlečeme jej místem, kde jsme skončili s "vyšíváním".
:-)
Raději několikrát drátek provlékneme, aby ploutvička "neplandala" a pevně držela. Doporučuji poměr délky drátků 2:1.
:-)
Drátky začneme kolem sebe obtáčet.
:-)
:-)
Když jsme spokojení s délkou obvodu ploutvičky, drátek opět zajistíme provlečením některé z vlnek na zadečku a opět raději několikrát.
:-)
:-)
Dle své libosti vytvarujeme ploutvičku.
:-)
A nyní opět pokračujeme ve "vyšívání". Použijeme delší drátek, který nejprve dvakrát nebo třikrát obtočiíme podél levé strany osy ploutvičky do výšky jedné vlnky.
:-)
Dle nám již známého způsobu vytvoříme vlnku, kterou zachytíme o nejbližší část drátku na zadečku. Ve spodní řadě ploutvičky doporučuji tři vlnky.
:-)
Poslední ze tří vlnek ukončíme obmotáním drátku kolem osy ploutvičky.
:-)
Opět dvakrát až třikrát obtočíme, otočíme rybičku na druhou stranu a opět pokračujeme vyšíváním zleva doprava.
:-)
Když se dostaneme k tomuto místu ploutvičky, pokračujeme nejprve vyplněním jedné strany konce ploutvičky.
:-)
Na konci drátek několikrát obmotáme kolem hlavního drátku a zbytek odstřihneme. Je-li dostatečně dlouhý, můžeme ho použít na zbytek druhé části ploutvičky.
:-)
Drátek několikrát obtočíme kolem hlavního drátku a pokračujeme ve vyšívání.
:-)
Zakončíme stejně, jako druhou polovinu ploutvičky.
:-)
A jsme skoro hotovi.
:-)
Ustřihenem si drátek délky asi 15ti centimetrů, na jednom konci vytvoříme očko a konec drátku odstřihneme.
:-)
:-)
Zbytek drátku omotáváme kolem očka dokola, až nám vznikne akorát velké oko rybičky.
:-)
Druhý konec drátku několikrát propleteme kolem hlavního drátku tak, aby očičko pevně drželo a nekývalo se.
:-)
:-)
Totéž opakujeme z druhé strany.
:-)
A máme hotovo!! :)

Chce to pořádnou dávku trpělivosti. Nečekejte, že vlnky se vám podaří hned napoprvé utahovat souměrně, to zvládne málokdo. Chce to trochu cviku:) Kdyby vám bylo cokoli z návodu nesrozumitelné, můžete se zeptat zde v komentářích nebo na e-mailu hierbezuela@seznam.cz. Uveďte číslo kroku, který vám není jasný:) Rovněž mi můžete na mail posílat i fotky vašich výtvorů, moc ráda je uvidím:)

!SOUTĚŽ O RYBIČKU!


A teď přejdeme k již výše zmíněné soutěži. Rybičku věnuji jednomu z komentujících, jehož reakce se bude týkat článku. Můžete zhodnotit srozumitelnost návodu a upozornit mě na nedostatky. Číslo výherního komentáře si nechám vygenerovat náhodně na internetu, takže má šanci každý a žádná protekce tu nebude hrát roli. Podmínkou ale je, že můžete z jedné IP adresy poslat jen jeden komentář a abyste nepodváděli a neposílali komentáře z více počítačů, druhou podmínkou je uvedený web - adresa blogu - funkčního! Sem s kritikou!!

Platné budou všechny komentáře poslané do půlnoci neděle 30. ledna 2011. Výherce rybičky bude zveřejněn v pondělí 31. ledna 2011 tady v komentářích a taky v Menu blogu, pak jen poprosím o přihlášení se o výhru na e-mail hierbezuela@seznam.cz, kde budu žádat uvedení vaší IP adresy pro kontrolu, že jste to skutečně vy a adresu, kam chcete rybičku poslat:) Do konce dalšího týdne k vám doplave Českou poštou doporučeně, aby se cestou neztratila:) Když se výherce do týdne neozve, provedu generování čísla komentáře znovu, takže i pokud napoprvé nevyhrajete, sledujte tento článek a Menu, může nastat druhé kolo losování:-)

A vy, kteří nevyhrajete, nezoufejte, už brzy se na mém blogu objeví další podobná soutěž:)

AKTUALIZACE 31.1.2011: Rybičku vyhrává komentář číslo...
:)
 ... 16, který napsala Vendy!! GRATULUJU!! :)
:)
 


Anketa

Jestli jsi tady byl/a, usměj se :-)

:-)

Komentáře

1 girli | Web | 24. ledna 2011 v 9:43 | Reagovat

návod výborný, vhodný i pro takový střeva jako já :) Fotky dokumentují každý krok a podle mého jsou dostatečně názorné. Rybička jako taková je k sežrání, drátkování jsem nikdy nezkoušela, budu mít premiéru, to jsem na to zvědavá :)

2 Nikolas | E-mail | Web | 24. ledna 2011 v 9:44 | Reagovat

No, zkoušet to rozhodně nebudu, protože se svým talentem bych si ještě vypíchla oko :) Ale je to krásný a docela závidím, že na něco takovýho nemám ruce :)

3 Theresa | Web | 24. ledna 2011 v 10:08 | Reagovat

Teda tak to tě obdivuju! Je to moc hezký a pracný..já dělám z korálků, náhrdelníky, zvířata, náramky, náušnice, všecko možný z toho svedu, ale jak vidim to drátkování, na to už bych asi trpělivost neměla :) ale vypadá to fakt roztomile :-)

4 Bublinka | Web | 24. ledna 2011 v 10:10 | Reagovat

teda, nevim jestli bych si se svejma levejma tlapkama nevypichla oko:D
Ale je to krásný:-)

5 Helena Lišková | E-mail | Web | 24. ledna 2011 v 11:06 | Reagovat

Jsem prvně na tomhle blogu, ale návod na rybičku jsem si právě už vytiskla a vyzkouším..snad to půjde, je tu k návodu spousta fotek. Děkuji za inspiraci :-) Vypadá nádherně.

6 Helena Lišková | E-mail | Web | 24. ledna 2011 v 11:14 | Reagovat

..ajooo, už mám v tom zmatek...už jsem tu byla :-)

7 MIAU | Web | 24. ledna 2011 v 11:44 | Reagovat

...klobouk dolů před takovou trpělivostí a umem!!!:-)

8 Romi | Web | 24. ledna 2011 v 13:22 | Reagovat

Máš šikovné ručky a hlavně trpělivost. Rybička je pohádkově krásná a jako živá závojnatka :-)

9 Mimbral | Web | 24. ledna 2011 v 15:34 | Reagovat

Když Ty jsi, Bylinko, taková šikula =) Oceňuju, že sis dala tu práci všechno takhle zdokumentovat a popsat - a to jen kvůli nám, co bychom to chtěli taky někdy zkusit =)
Jo a na první pohled jsem si myslela, že je to omotaný perníček, tak jsem tu rybičku fakt chtěla ... sníst :D

10 Lištička | Web | 24. ledna 2011 v 16:20 | Reagovat

Vypadá to báječně, ale zároveň i poněkud pracně. Netuším, zda bych na to měla dostatečnou trpělivost - jako správný vztekloun nevydržím u věcí, které trvají moc dlouho, nebo mi nejdou podle mých představ :-D

11 Adris | Web | 24. ledna 2011 v 17:21 | Reagovat

božeee, jsi šikovná :) já bych na to neměla nervy! :D

12 Terka | 24. ledna 2011 v 17:28 | Reagovat

Tohle asi nebude kritika. Je to krásné, já sama si občas také "zadrátkuji", i když ne vždy se stejnými očky. Naposledy jsem dělala na Vánoce obdrátkované zvonečky z minikvětináčků a všem se líbily. Když bude čas, možná bych zkusila i tohle, o moc těžší to být nemůže... :-)

13 very-box | 25. ledna 2011 v 13:59 | Reagovat

WOW :) to je husty

14 Lily Addams | Web | 25. ledna 2011 v 17:10 | Reagovat

Možná máme takový drátek doma :-) Nikdy jsem ještě nedrátkovala, ale láká mě to.

15 AMÁLIE | 25. ledna 2011 v 18:42 | Reagovat

sem moc ráda že sis založilo blog je to supr čteni a nemužu se dočkat až zas něco napišeš si na tom blogu uplně skvěla :-D  8-O  :-P  ???  O_O

16 Vendy | Web | 25. ledna 2011 v 21:15 | Reagovat

To vypadá celkem jednoduše, největší kumšt asi bude zachovat stejně velká očka. Jak se znám, u mě by to byl jeden velký paskvil... ale zase, je to věc cviku.
Zkusila bych to, ale nedostanu se tak rychle k těmto potřebám, takž možná až časem. Doufám, že se ti k soutěži někdo přihlásí, je to zajímavá výzva...

17 Kate | Web | 25. ledna 2011 v 22:33 | Reagovat

Tyjo, valím oči! Jelikož zbožňuji ruční práce a vyrábění cokoliv z čehokoliv, tvůj nápad mě vážně zaujal. Je to ale něco, co jsem nikdy nezkoušela. Drátkování se mi moc líbí a tahle rybka vypadá nádherně, takže s největší pravděpodobností i vyzkouším. Myslím že tu není co vytknout a zkritizovat, takže negativního názoru se ode mě nedočkáš.
ps: pokud budu vyrábět tu rybku já, nejdřív kamínek asi nabarvím, miluji barevné věci, takže asi tak :D :P

18 Dreamy | Web | 26. ledna 2011 v 8:30 | Reagovat

Páni, Evi! :) Nestačím se sklánět nad Tvou šikovností a trpělivostí, kvůli které by drátkování zřejmě nebylo pro mě (i když kdo ví, třeba se o podobný kousek pokusím). Návod je krásně přehledný a ukázkový, opravdu krůček po krůčku jsi postup popsala! Klobouk dolů, že i s tímto popisem dala práci :)

Antidepresivní rybičky od Evičky, tak. :)) To by neznělo vůbec špatně ;)

19 Mary | Web | 26. ledna 2011 v 14:52 | Reagovat

pěkná,na to bych nervy neměla

20 Brabikate | Web | 26. ledna 2011 v 19:28 | Reagovat

Jé! Krásná rybička! Hezky by se mi tu vyjímala na poličce, jen co je pravda! :D

Já jsem nikdy na ruční práce moc nebyla. Vždycky jsem kreslila a malovala, to ano, ale jakmile to mělo dostat třetí rozměr, tak jsem si už nebyla jistá. Ale podle toho návodu by to mohlo i jít... No uvidíme, třeba se k tomu jednoho dne taky odhodlám! :-)

21 tuliplike | Web | 28. ledna 2011 v 11:14 | Reagovat

Brouku, mám pro Tebe větší výzvu...chachacha!!! Co kdybychom něco udrátkovaly na našem vyráběcím odpoledne? Hmm? :) Večer očekávej seznam věcí, které musíme mít připraveny jako třeba hrst sušenek, dva kilometry plsti a půl kila měděného drátku. :)

22 Any | Web | 29. ledna 2011 v 12:16 | Reagovat

Dobrý nápad :)
..Veľmi sympaticky na mňa pôsobí tento blog ;D

23 Mieko | E-mail | 30. ledna 2011 v 21:45 | Reagovat

Krásná rybka jen jí poplácat po ploutvičce :D Já jednou zkoušela vyrobit z drátů obroučky brýlí xD a docela se povedlo

24 Eliška Poníková | 31. ledna 2011 v 18:46 | Reagovat

ÚŽASNÉ! PROSTĚ ÚŽASNÉ! JSI NEJVĚTŠÍ ŠIKULKA. UŽ POSÍLÁM MAMCE ODKAZ... MAMKA JE TAKY TAKOVÁ ŠIKULKA... A CO TAK UŽ TEN ODRÁTKOVANÝ KAMÍNEK NAMALOVAT BARVIČKAMI NA SKLO? ALE VÍCE SE MI LÍBIL NÁPAD KAMÍNEK NABARVIT. JSI ŠIKULKA OD KOSTI... ZA VŠECHNY, CO ZDE NAPSALI KOMENTÁŘ MOC DĚKUJEME ZA POSTUP - SKVĚLE. TLESK, TLESK, TLESK, JSI JEDNIČKA 8-)  8-)  8-)

25 Vendy | Web | 31. ledna 2011 v 21:46 | Reagovat

Jsem úplně vedle, děkuju, díky moc! Rozhodně jsem nečekala, že něco vyhraju, určitě se ti ozvu, jsem z toho tak překvapená, že kdybys mě viděla, tak se neudržíš smíchy... O_O  :D  :-D

26 Vendy | Web | 31. ledna 2011 v 21:47 | Reagovat

P.S. ten první smajlík měl znázornit můj nevěřícný výraz... já totiž nic nevyhrála už hodně hodně dlouho, takže se zúčastňuji soutěží spíš pro větší počet hlasů... :-)

27 pavel | Web | 4. února 2011 v 15:24 | Reagovat

Návod jako od profíka, že jsem to pochopil i já, což je přímo zázrak. Jsi šikulka, :-)

28 Anika | Web | 11. listopadu 2011 v 14:59 | Reagovat

Týjo, moc hezká věcička, přemýšlím, že bych někdy vyzkoušela, až bude čas. myslím, že i návod bych pochopila... :D ;-)

29 Tail-Haris | Web | 4. února 2012 v 22:06 | Reagovat

to je hezký

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.