Červen 2009

Sborová soutěž v Jihlavě (:

30. června 2009 v 10:57 | Bylinka :) |  ● Střípky každodenních nevšedností
První prázdninový víkend jsem strávila v Jihlavě se sborem. Vyjeli jsme si sem na soutěž, konkrétně na 52. ročník Festivalu sborového umění.

Soutěžili jsme v kategorii s šesti dalšími sbory z celé republiky.
Zažila už jsem spoustu soutěží, ale tahle byla přece jen v něčem jiná! Už proto, že nás z celého sboru jelo jen 30 nejlepších! :) Na zkouškách se nám dařilo, ale i tak nás znervózňovala velká konkurence.. Pro mě bylo nejhorší asi to, že vzhledem k mému postavení na kraji sboru jsem musela vkročit na pódium jako první a celý sbor kráčel až za mnou... :D

Samotná soutěž byla skvělá. Dařilo se nám, všech 7 soutěžních písní jsme zazpívali se ctí, některé se víc než povedly! Narozdíl od dřívejších soutěží jsem si celou tu naši soutěžní čtvrthodinku maximálně užila.. Žádné nervy, strach, že něco pokazíme, jak tomu vždycky bývá. Naopak, každý tón mě bavil a měla jsem radost z toho, jak jsme zpívali čistě:)


V sobotu byl soutěžní den a o den později mělo dojít na vyhlašovací ceremoniál. Ale my jsme se už během sobotního odpoledne dozvěděli, že jsme se umístili na stupních vítězů, a tudíž jsme si museli na nedělní ráno připravit čtvrthodinový exhibiční program :)


Nakonec jsme se tedy umístili druzí, hned po Karlově univerzitě, a to ve zlatém pásmu! Nejspíš s velkým náskokem nad zbylými sbory, protože třetí místo nebylo vůbec uděleno :)) A jelikož vítězný sbor ještě před vyhlášením odcestoval na další soutěž, měli jsme zpívat jako poslední, nejlepší. To už byl pořádný závazek, kdyby se nám koncert nepovedl, mohli by si ostatní sbory říkat, že jsme se tak dobře umístili neprávem, že jsme si to nezasloužili..

Ale naše obavy se naštěstí nevyplnily, NAOPAK! Měly jsme ty největší ovace, jaké jsem kdy se sborem zažila!! Lidi byli úplně nadšení a po každé z našich písní jsme se dočkali neutichajícího aplausu.. museli jsme dát i přídavek :) A po koncertě jsme se v našem oranžovém oblečení cítili jako celebrity - "Odkud že vy vlastně jste? - Hmm, to je škoda, že z takový dálky, hned bychom přijeli na váš koncert!" "Byli jste skvělí!" A podobně. Lidé nás zastavovali v předsálí, aby nás pochválili, vyjádřili sympatie.. Moc příjemné :)

Naše cédéčka se prodala během malé chvíle, muselo se běžet do autobusu pro další.. Odnesli jsme si spoustu pozvání od ostatních sborů, mimo jiné i do Portugalska ;-)
  


  
A ještě po cestě zpátky jsme v autobuse zpívali všechny naše sborové hity a panovala skvělá atmosféra ... :)
  
A o tomhle to všechno vlastně je. Spousta lidí si pod pojmem sborový zpěv představí naškrobené zpěváčky seřazené do řad a zpívající naučené nudné písničky. Jenže takhle to není, aspoň u nás ne :)

Od poroty jsme ještě dostali zvláštní cenu za nápaditou dramaturgii a přesvědčivý projev. To znamená, že jsme měli skvěle uspořádaný soutěžní program. Zpívali jsme jak duchovní píseň, tak těžkou modernu, lidové písně, jazz i africký spirituál... :)

Je to krásný zážitek, na Jihlavu nikdy nezapomenu.. To je ten důvod, proč už 12 let zpívám ve sboru.. Jsem neuvěřitelně vděčná za to, jakými sbory jsem si prošla.. Měla jsem obrovské štěstí na ty nejlepší! :) Nikdo mi nevezme tu spoustu úžasných zážitků, cestování.. :)