Leden 2008

Värttinä

29. ledna 2008 v 15:19 | Bylinka :) |  ● Potěcha pro ducha skrz ucha
Úplně originální a fajné hudební seskupení z Finska, vystupující poj jménem Värttinä, neboli v překladu Vřeteno. Ta finština je úplně skvělá, a prostě... začínám poslední dobou hodně přesedlávat na world music... Je to netypické, originální, a ten finský folklor... ze Země tisíce jezer... Mám doma jedno celé cédéčko, narazila jsem na ně teprve nedávno, ale hodně se mi líbí... Často prý jezdáí do ČR, loni učinkovali na Colours of Ostrava... Kéž by tam byli i letos... :) Škoda, že na YouTube nejsou videa mých dvou nejoblíbenějších písniček, tak vám sem vkládám pěknou "náhradu"..
Värttinä - Seelinnikoi

A na závěr citace slov jedné ze zpěvaček, Susan: "Naší vírou je život. Věříme, že život povznáší sám sebe, pokud tomu věříte s otevřeným srdcem. Samozřejmě věříme v hudbu. A příroda je velkou částí našich životů, jako ostatně asi většiny Finů."
Bylinka

Kytara ♥

27. ledna 2008 v 15:30 | Bylinka :) |  ● Bylinčin svět
Brnkání na kytaru? :)

Je to takový můj lék na jakoukoli náladu. Ten pocit, když zasednete za hudební nástroj a na chvíli se odpoutáte od hektického světa... Je to fajn, když si můžete sami zabrnkat písničky, které se vám líbí, aniž by to někoho pobuřovalo :-)

A nejlíp, když si při hraní můžete ještě pobrukovat, takže další plus pro kytaru! :) V těchto dnech jsem si uvědomila, jak moc bych chtěla umět dobře na kytaru hrát, zahrát cokoli a ne se jen omezovat na to, co zvládnu a co ne... Hraju teprve třetím rokem, takže se mám stále v čem zlepšovat... :) Zrovna včera se mi podařilo jakžtakž zahrát začátek jedné z mých nejoblíbenějších písniček a už se těším, až se vrhnu na zbytek.

Když chcete někam zapečetit svoje emoce a zážitky, tak proč ne třeba do hudby? :) Mně těch pár mých vlastních jednoduchých nápěvů za doprovodného brnkání neuvěřitelně pomáhá nabrat zpátky optimismus... :)

Hotel mezi dvěma světy

22. ledna 2008 v 15:55 | Bylinka :) |  ● Kulturní okénko
Včera jsem byla v divadle. Mám zařízené studentské předplatné, takže každý měsíc se vydávám na jedno představení :-) A tentokrát - to bylo naprosto skvělé!
O čem že to bylo?
Představte si místo, kam chodí lidé ocitující se někde mezi životem a smrtí. Lidé v kómatu. Místo, odkud vede jen jeden jediný východ - výtah, který vás sveze v osudovou chvíli buď nahoru, nebo dolů. Dolů znamená život, nahoru smrt. A přímo na takovém místě se celý děj odehrával.
Setkaly se zde osoby mající k sobě strašně daleko, ale zároveň neuvěřitelně blízko. Někteří z nich měli stejný osud, a jiní dokonce bojovali o život ve stejné nemocnici! Jak se sem dostali? Autonehoda, infarkt, těžká srdeční nemoc... Ať už prezident, uklízečka, mág, svůdník, či těžce nemocná dívka. Všichni si byli rovni. Bylo to místo, kde necítili žádnou bolest. Taková čekárna na život či na smrt.
Někteří z nich podstupem času odjeli výtahem nahoru, jiní dolů... Například Mág strávil na tomto místě už půl roku, a to až do té doby, než jeho strýček dal souhlas s jeho odpojením od přístrojů. Shodou okolností ve stejné nemocnici bojovala o život ona dívka, takže dostala příležitost získat nové srdce a žít. Ze svůdníka se během krátké doby, kdy nahoře pobýval, stal jiný člověk a konečně se zamiloval, a právě do ní. Ale jak zařídit, aby se zpátky na zemi, pokud oba přežijí, potkali?
V příběhu se celou dobu pohybovala i tajemná Doktorka S., která oznamovala jednotlivým obyvatelům téhle "meziříše" jejich stav na zemi a dávala jim pokyn, kdy nastoupit do výtahu. Nikdo do poslední chvíle nevěděl, kam ho výtah sveze...

Tohle představení mělo pro mě obrovskou sílu... Donutilo mě zamyslet se nad životem a smrtí, a bylo to opravdu zvláštní pojetí... A opavští činoherní herci opět zazářili, fakt jo. Mělo to své kouzlo a strašně zvláštní atmosféru... Nikdy není na škodu zamyslet se nad životem...

Once

15. ledna 2008 v 16:08 | Bylinka :)
Varování: strašně dlóóóuhý článek plný úúúžasných melodií :)
Tak jsem se minulé pondělí dostala do filmáče na tenhle úžasný filmový muzikál... Pokud nemáte rádi komerci a milujete pěknou hudbu, je tenhle článek, ale hlavně tenhle film právě pro Vás :)
ON je pouliční muzikant a přivydělává si prací v dílně svého otce. ONA je nadaná klavíristka, která emigrovala z Čech a nyní prodává v ulicích růže. Osud je svede dohromady opravdu originálním způsobem... (nedivte se, že obě hlavní postavy budu celý článek uvádět jako "on" a "ona"... Oni totiž ve filmu ani jeden jméno nemají. A věřte, že to tam vůbec nechybí... :)
Falling slowly, titulní píseň celého filmu.
Uvědomí si, že jim to dohromady hudebně úžasně klape, a tak začnou snít o tom, že by mohli natočit společnou desku. Seženou peníze na víkendový pronájem studia, přemluví pár pouličních muzikantů, ať se k nim přidají a nahrávání může začít... When Your Mind's Made Up :)

A pak zjistí, že mezi nimi začíná být něco víc než hudba... Je tu ale jedno velké ALE. Oba mají jisté závazky... ON se nedávno rozešel se svou přítelkyní a ONA má dítě a manžela, který ale žije v Česku a nevídají se... Tady ↓ je písnička, kterou složil ON pro svou přítelkyni (Lies), a hned pod ní další, kterou složila pro změnu ONA pro svého manžela... The Hill :)
Jedna z mých oblíbených scén... ON složí hudbu, a ONA dostane za úkol k ní napsat slova... Jde noční ulicí, skládá slova a zpívá strašně pěknou písničku... If you want me :)
A jak vše dopadne? Dají se dohromady, nedají...? To vám neprozradím...
Je to prostě strašně pěkný film plný nádherné hudby... Hlavní role obsadili Glen Hansard a Markéta Irglová (ne, nemýlí vás zrak, ona je vážně Češka, trochu té národní vlastenecké hrdosti si nemůžu odpustit :)) Doporučují v angličtině! Ve filmu se objeví i pár českých vět, což je úspěch na to, že tenhle film obletěl už celý svět a všude sklízí veliké uznání :)

Líbí se mi nenásilný děj, zvláštní konec, a hlavně... ta hudba. Pokud jste film ještě neviděli, určitě si na něj zajděte nebo si ho půjčete... Nic tak pěkného už jsem dlouho neviděla. Mám ho doma na DVDčku, poslouchám pořád dokola naprosto dokonalý soundtrack... Tenhle film Vás prostě chytne!
A abych Vás ještě trochu navnadila, pokud jste si nepustili ani jedno z předchozích videí, tak aspoň tohle. Trailer k celému filmu ↓ :)

Bylinka

Můj oblíbený básničkář :)

8. ledna 2008 v 19:47 | Bylinka :) |  ● Kulturní okénko
Ráda bych Vás seznámila s úplně parádním, leč né moc známým básníčkářem (shodou okolností pocházejícím z našeho slezského kraje) :) Jeho básničky mají své kouzlo, jsou originální, vtipné... Znám ho už strašně dlouho, ale až teď jsem zničehonic dostala chuť půjčit si v knihovně jeho knížku s verši :) Doufám, že všeci budete rozumět, bo to je šecko psané v naši slezácké mluvě, a jelikož slezaci maju kratke zobaky, bude to možná krajně nepřečtitelné (pro čecháčky?)... Tak takhle prosím pěkně vypadá pravé prajzké nářečí... Buďte rádi, že jsem vám tu nedala video, protože ve psané podobě je to určitě pro většinu neznalých mnohem srozumitelnější, než když to na vás ňáký prajzák vybalí :) Zkuste si k tomu všemu přidat ten správný prajský akcent kdekoliv jinde, než na první slabice... Tak nebudu Vás napínat, tady je moje oblíbená básnička od Frana Směji, je to rada pro dívky, aby... no šak rači si to přečtěte sami :)